Bankomaty zažily ve světě obrovský vzestup hlavně v sedmdesátých a následně samozřejmě v osmdesátých letech. Se změnou technologie z magnetického proužku na čipovou, pak došlo k dalšímu rozkvětu.
Nicméně u nás samozřejmě nebyly bankomaty tedy hned po vzoru západních zemí, ale čekalo se až do roku 1984, kdy ho instalovala Česká spořitelna na Václavském náměstí. Nicméně tento bankomat se nepovažuje za první bankomat v Československu a to z toho důvodu, že byl určen čistě jen pro zaměstnance.
Veřejnost tedy mohla v roce 1989 začínat vybírat také a v prvních letech poté rostl počet bankomatů v Československu jenom velmi pomalu. Na konci roku 1989 jsme měli tři bankomaty, na konci dalšího roku pak sedm a v roce 1991 to byla stovka. Samozřejmě, i přes to, že první bankomaty online byly ve světě od roku 1972, u nás byly stále off-line, což tedy mělo za výsledek, že do bankomatů se nedalo peníze vkládat.
První banka s bankomatem online byla u nás Komerční banka a to v roce 1992. Kde jinde než na Václavském náměstí v Praze?
Od té doby se samozřejmě počty bankomatů nesmírně rozrostly a na konci roku 2016 jich v České republice bylo téměř 5000 strojů. Kromě toho, že z bankomatu můžete vybírat a vkládat i do některých peníze, umí bankomaty nyní zobrazit zůstatek na účtu, tisknout stvrzenky, převádět peníze na bankovní účty a mnoho dalšího.
Zajímavostí je, že multifunkční bankomaty ve světě, konkrétně tedy v USA, zajistil viceprezident banky John Reed, který koncem sedmdesátých let investoval v rámci Citibank do rozvoje sítě těchto chytrých bankomatů více než 500 milionů amerických dolarů. Největší rozkvět bankomatů v USA pak měla na svědomí právě v této době sněhová bouře, na kterou skvělým marketingovým chvatem zareagovala právě tato banka, když vypustila do světa reklamu znázorňující Američany brodící se sněhem k bankomatům, jakožto jediné možnosti, jak se dostat v dané kalamitě k hotovosti.