Mnoho z nás se rádo podívá na akční film či kriminálku. Zde nám však často ukazují technologie, které by se na první pohled zdály neuvěřitelné, avšak přesto dávají smysl. Jedním z příkladů může být i satelitní sledování.
Zvláště v kriminálních seriálech je obvyklá scéna, kdy policisté pronásledují pachatele jedoucího ve vozidle, zatímco na centrále se na velké mapě města ukazuje poloha onoho podezřelého, obvykle jako svítící tečka. Někdy tam jsou podobně zobrazeny i policejní jednotky. To pomáhá k dopadení pachatele, neboť ten jim takto může jen těžko uniknout.
To vše zní pěkně, ale stačí jen chvilka, aby si člověk uvědomil, jak snadno by byla tato technologie zneužitelná. I kdyby šlo jen o sledování mobilního telefonu, přeci jen jej máme neustále sebou. Každý, kdo má k takovéto technologii přístup, by pak věděl, kde přesně se v daném okamžiku nacházíme.
Proto je na místě se ptát, zda je něco podobného možné i ve skutečnosti, nebo zda je jen o výmysl filmařů, aby scéně dodali přiměřené napětí. Jak už to bývá, odpověď je někde uprostřed.
Každý moderní mobilní telefon může být vysledován. Koneckonců, slyšíme to i ve zprávách, když pátrají po nějaké pohřešované osobě. Jednou z prvních věcí, kterou dělají, je vysledování signálu mobilního telefonu.
Měli bychom se tedy bát? Ne. Problém totiž je, že toto zaměřování není příliš přesné. Popravdě, jeho přesnost je desítky až stovky metrů, v závislosti na síle signálu a terénu. I proto mají policisté při pátrání i s touto informací jen málokdy větší úspěch.
Navíc je zde nutné uvážit ještě jednu věc: rozhodně se nejedná o nic levného. Technologicky ani logisticky není možné, aby byli sledováni všichni občané republiky. Navíc, ačkoliv může být těžké si to přiznat, u naprosté většiny z nás by takovéto sledování nemělo žádný význam. To, co by jím získali, by rozhodně nevyvážilo částku, kterou by to stálo. Proto nepropadejte panice. Žádný Velký bratr není.