Stejně jako není příliš dobrým nápadem špinavou vodu pít, není také dobré se v ní koupat. A stejně jako žaludek, tak i kůže je orgán, který může být poškozen různými mikroskopickými nepřátelskými organizmy. A ty se mohou nacházet i v bazénu. Naštěstí je možné je snadno zlikvidovat, a to pomocí bazénové chemie. Koupit si můžete celou řadu preparátu, z nichž některé jsou velice účinné, jiné o něco méně.
Favoritem pro většinu majitelů nejen zahradních bazénů, ale také například veřejných koupališť, je jednoznačně chlór. Nenechte se odradit tím, že se tento prvek používal v mnoha válka jako zbraň. Při nízké koncentraci je prakticky neškodný, tedy pro člověka. Bakterie, případně řasy by na to měly trochu jiný názor.Chlorové přípravky jsou levné, účinné a všeobecně oblíbené. Není vhodné je používat pouze pro bazény, kde se chodí koupat malé děti nebo lidé trpící kožní chorobou. Ty může vzhledem k citlivější pokožce chlór přeci jen trochu potrápit.
Alternativou k chlóru mohou být přípravky, které fungují na principu aktivního kyslíku. I ten je schopen poměrně účinně ničit všechny mikroorganismy, které se ve vodě množí. Je však o něco dražší než chlór. Za příplatek ale dostanete výrobek, jenž se po rozpuštění neprojevuje ani vizuálně, ani co se týče zápachu. Navíc ani ve vyšších koncentracích nijak neleptá pokožku. A to ani u malých dětí.
I přípravky s brómem mohou fungovat jako dezinfekce, ovšem pouze za určitých podmínek. Voda by měla mít teplotu alespoň 30 °C, čehož v běžném bazénu docílíte pouze stěží. Proto se bróm používá hlavně do vířivek.
Za jistých okolností se dá využít pro čištění vody v bazénu i přírodní sůl. To je však zatím ještě poměrně drahá záležitost, jelikož je naprosto nezbytné přitom používat i solmizační jednotku, která rozhodně není zadarmo. Minimálně z finančního hlediska se tak vyplatí vsadit si na klasické chemické přípravky.