Přemýšlíte nad refinancováním stávajícího úvěru? Ale nevíte, za jakých podmínek je to možné, případně, zda vám banka nenaúčtuje až příliš vysoké penále a poplatky za předčasné splacení? Ohledně refinancování hypoték koluje celá řada mýtů a polopravd, která z jinak z výhodného refinancování dělá tak trochu odstrašující případ pro dlužníky. Pojďme se společně podívat na nejčastější mýty, které jste možná v minulosti zaslechli i vy.
Minimálně tři měsíce před koncem fixace vás stávající věřitel (banka) obeznámí s novými podmínkami na další fixní období. V případě, kdy vám nové podmínky vyhovují, se pro vás v zásadě vůbec nic nemění. V okamžiku, kdy ale s novým návrhem nesouhlasíte, je ideální doba pro refinancování. Pro druhou možnost se řada lidí rozhodne ve chvíli, kdy jim jiná banka nabídne výrazně nižší úrokovou sazbu nebo další výhodnější podmínky v podobě delší doby splácení nebo menší měsíční splátky. Stále se však mezi námi najde řada Čechů, kteří neradi mění zaběhnutý standart, zůstávají i nadále u té samé banky, přitom by jinde získali výraznou úsporu refinancováním. Pojďme se společně podívat na nejčastější mýty a polopravdy, které můžeme o refinancování hypotéky zaslechnout.
- Bez souhlasu banky to nepůjde
Refinancování hypotéky Fahd je ve zkratce splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým od jiného poskytovatele. Pokud se tedy rozhodnete využít služby konkurence a uzavřít hypotéku i jiné banky, žádný souhlas stávající banky nepotřebujete. Je pouze zapotřebí stávající banku před koncem fixace upozornit, že zvažujete refinancování, toť vše. Ideální doba se považuje 30 dnů před ukončením.
- Vysoké sankce za předčasné splacení
Pokud se rozhodnete pro refinancování stávajícího úvěru v době fixace, banka nemá žádnou pravomoc naúčtovat vám poplatky ani výdaje spojené s předčasným splacením.