O kolik si říct na pracovním pohovoru?

Na konci každého pohovoru s personalistou přijde často otázka, která nás nenechává chladnými…jedná se o výši měsíčního platu. Na tuto otázku je potřeba dobře se připravit, i když se nám z počátku může zdát jako ta nejbanálnější otázka z celého pohovoru. Poradíme vám, jak se finančně nepodhodit, ale ani příliš nepřestřelit.
 setkání žen

Nad otázkou začněte uvažovat už doma

Nikdy, ale o pravdu nikdy, nechoďte na pohovor bez přípravy. Jistě už máte nějaké povědomí o tom, kolik potřebujete na život a na své životní náklady, jako je jídlo, bydlení, oblečení, atd. takže jistě si dokážete dobře spočítat, kolik musí každý měsíc dorazit minimálně na váš účet peněz. Tato částka by pak měla být hlavním stavební pilíř, na kterým byste měli stavět své vyjednávání o případné mzdě. Stejně dobře si dokáže zjistit, jaký plat je na podobných pracovních pozicích a kolik jste dostávali v předešlém zaměstnání. Vaše předešlé finanční ohodnocení nejspíše vytvořilo jakýsi životní standart, který budete chtít udržet (nebo případně zlepšit) i v nové práci.
 
Ovšem firma má úplně jiné body, podle kterých určuje platové ohodnocení svých zaměstnanců. Její výši ovlivňuje situace na trhu práce a úroveň odměňování v dané firmě. Rozhodně se tedy nesnažte střílet jen tak od boku a projděte si všechny dostupné informace, které vám pomůžou výslednou mzdu stanovit.
 natažená ruka na pozdrav

Jak tedy reagovat při samotném pohovoru?

Rozhodně nezačínejte s tématem platu jako první, tuto otázku by měl vždy jako první položit personalista. Až tuto otázku položí, neříkejte konkrétní částku, kterou si představujete, ale jako dolní hranici řekněte částku, kterou si myslíte, že je firma ochotná dát a jako horní hranici uveďte tuto částku + 20 až 30% navíc. Takto budete působit jako silný kandidát, který si je jistý svými schopnostmi. Ovšem pozor, to že jste silný kandidát je potřeba nejprve dokázat ve výběrovém řízení!