Když si pořídíte na zahradu bazén, zjistíte, že samotná nádrž na koupání vám k jeho provozu stačit nebude. Kupříkladu na hladinu bazénu dopadá prach a další nečistoty a ty je třeba odfiltrovat bazénovou pískovou nebo kartušovou filtrací. Některé nečistoty jsou tak jemné, že vytvoří zákal a zde se pak uplatní takzvaný vločkovač. Když se nečistoty pomocí vločkovače shluknou do větších celků (vloček), ty pak dopadají na dno. Bazénová filtrace není nikdy tak účinná, aby odchytila všechny nečistoty, některé vlivem gravitace dopadnou na dno a odtud je musíte odstranit vysavačem.
Bazénové vysavače se prodávají ve třech základních modifikacích, jsou to robotické, zcela automatické systémy s vlastním pohonem i filtračním zařízením, dále pak poloautomatické vysavače s vlastním pohonem, ale připojené k bazénové filtraci, a pak existují ruční nástavce na teleskopickou tyč, také připojené k filtračnímu zařízení. Zdánlivě mohou být ruční bazénové vysavače málo účinné v porovnání s těmi ostatními, ale tak tomu není. Jediný rozdíl spočívá v tom, že obsluhu provádí člověk, a pokud je pečlivý a důsledný, bude proces vysávání nečistot stejně účinný, jako u jiných typů vysavačů.
Další výhodou ručního bazénového vysavače je možnost rozhýbat zlenivělé tělo. Jestliže začnete aktivně fyzicky pracovat s teleskopickou tyčí, zaměstnáte mnoho svalových partií a uvolníte do krevního oběhu endorfiny – hormony štěstí. Zároveň zlepšíte imunitní systém, vylepšíte kondici a navíc je tento druh pohybu bezpečný, takže si pravděpodobně nezpůsobíte žádný úraz. Je známo, že chůze (pěší turistika), chození po schodech a v kopcovitém terénu a pak také práce s ručním nářadím typu lopat, košťat, motyk, hrábí a dalších podobných nářadí je pro lidský organismus jednou z nejlepších pohybových aktivit, které si můžeme snadno dopřát.